Jaki odkurzacz kupić? Tradycyjny czy automatyczny?

Wszystkie pytaniaJaki odkurzacz kupić? Tradycyjny czy automatyczny?
Jacek Personel zapytał 1 rok temu

Mam przed sobą zakup odkurzacza do domu. Do wyboru mam tradycyjne rozwiązanie oraz robot odkurzający. Jakie rozwiązanie rekomendujecie? Czy warto dopłacić, aż tyle do rozwiązania automatycznego?

1 odpowiedzi
Stefan odpowiedział 1 rok temu

Bardzo mocno polecam odkurzacz automatyczny. Jestem posiadaczem takie rozwiązania od paru miesięcy i mam wrażenie, że to był najlepszy zakup w tym roku.
 
Odkurzacz automatyczny ma kilka zalet. Pierwsza z nich to na pewno częstotliwość odkurzania. Od momentu jego zakupu mam mieszkanie odkurzane codziennie, a konsekwencja jest taka, że generalnie jest mniej kurzu. Sam nie miałbym chęci oraz czasu, aby robić to codziennie. 

Jak masz meble, które stoją na standardowych nóżkach to odkurzacz wjeżdża pod nie i masz gwarancję, że nie zbiera się tam kurz. Sam robiłem to maksymalnie dwa razy w miesiącu. Teraz mam takie odkurzanie codziennie.
 
Kolejny aspekt to odkurzanie bez mojej obecności. Odpalam harmonogram, ustawiam godzinę, gdy jestem w pracy i wszystko samo się dzieje. Wracam i jest po prostu czysto.
 
Jest też jakaś dzika satysfakcja jak coś robi się bez Twojego udziału, a dostajesz tego efekt. Nie wiem jak to dobrze opisać, ale to też jest fajne.
 
Niestety taki odkurzacz ma trochę minusów.
 
Pierwszy minus to jego cena. Tańsze rozwiązania chińskiego, które mają dobre opinie to przynajmniej tysiąc złotych. Dobry odkurzacz tradycyjny masz za kilkaset złotych. Na początku inwestycja jest więc spora.
 
Odkurzacz pracuje na baterii. Jestem pewien, że będzie wymagała ona w końcu wymiany i będzie to droga wymiana. Koszty użytkowania będą więc na pewno większe.
 
Na koniec drobna rzecz. Jeśli odkurzasz sam to przestawiasz na bieżąco wszystko co przeszkadza. A to krzesło, a to drobne przedmioty na podłodze. Jak masz odkurzacz automatyczny to albo krzesła wstawiasz na stół albo pozwalasz na to, aby odkurzacz do nich nie dojechał. Wybieram przeważnie tę pierwszą opcję, a więc muszę przed włączeniem odkurzania wykonać jakąś pracę. 
 
Podsumowują jednak na koniec – moim zdaniem zdecydowanie warto zainwestować w taki odkurzacz. Pozostaje oczywiście kwestia modelu, ale to już jest totalnie inny temat.