Jaki oczyszczacz powietrza kupić do małego mieszkania?

Wszystkie pytaniaJaki oczyszczacz powietrza kupić do małego mieszkania?
Jacek Personel zapytał 1 rok temu

Mieszkanie ma około 40 metrów kwadratowych. Składa się z jednego otwartego pokoju z kuchnią oraz sypialni. Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie? Jakie parametry oraz cechy powinno mieć urządzenie, patrząc na to, że powierzchnia mieszkania jest raczej niewielka. Jeśli chodzi o budżet to wydatek rozpatruję długoterminowo i biorę pod uwagę koszty wymiany filtrów.

Nie wiem też czy nie lepiej kupić urządzenie, które pełni równocześnie rolę nawilżacza powietrza czy jonizatora. Bo też takie można znaleźć w ofertach sklepów internetowych.

Novak odpowiedział 1 rok temu

Rozumiem, że ma być to po prostu osobna jednostka stojąca? Totalnie osobne urządzenie i nic co jest zintegrowane z obecną wentylacją? Bo takie rozwiązania również istnieją. Pytanie natomiast jakie są oczekiwania kupującego?

Jacek Personel odpowiedział 1 rok temu

Dokładnie, nie ma innych możliwości w mieszkaniu. Osobna jednostka będzie idealna. Rozwiązanie systemowe nie wchodzi w grę. Zarówno z powodu budżetu, jak również z powodu miejsca.

1 odpowiedzi
Novak odpowiedział 1 rok temu

Nie mam dużego rozeznania, ale mogę podzielić się opinią dotyczącą oczyszczacza Xiaomi Air Purifier. Wydaje mi się, że tutaj dobrze jakby wypowiedziała się osoba, która miała conajmniej dwa lub trzy oczyszczacze powietrza, bo wtedy można to jakoś praktycznie porównać szerzej.
 
Rozważałem zakup Xiaomi Air Purifier oraz trochę droższej alternatywy od Philipsa. W końcu jednak zdecydowałem się na Xiaomi. Przemówiła głownie za tym cena urządzenia oraz dobre opinie w internecie. 
 
Jestem po jednym sezonie używania tego urządzenia. W tym czasie zużyłem jeden filter i wymieniłem na nowy. Urządzenie spisuje się bardzo poprawnie. Posiada własny czujnik, który może być podstawą do ustawienia trybu pracy urządzenia. Ciężko mi jednak porównać odczyty tego czujnika, bo nie mam żadnego zewnętrznego urządzenia, które by potwierdziło lub zaprzeczyło pomiarom. 
 
Jeśli chodzi o tryby pracy to standardowy jest całkiem ok, natomiast jak robi się w pomieszczeniu dużo zanieczyszczeń to uruchamiamy tryb turbo, który na pewno nie jest cichy. Osobiście przy takim poziomie zanieczyszczeń zdarza mi się po prostu wyjść z pomieszczenia na 20 minut, aby się ono oczyściło. Wtedy wrzucam normalny tryb i jest poprawnie.
 
Wracając jeszcze do czujnika. To fajną informacją jest pomiar wilgotności. Mam w domu alternatywnie jeszcze nawilżacz powietrza i zawsze porównuje odczyty przed jego uruchomieniem. 
 
Z fajnych rzeczy, które mamy w urządzeniu to appka Xiaomi. Działa bardzo sprawnie i pozwala na sterowanie urządzeniem z zewnątrz. Warto tutaj dodać, że appka obsługuje więcej urządzeń. Mam do niej podpięty jeszcze odkurzacz, ale to może przy innej okazji uda mi się napisać parę słów. Nie mam do niej żadnych zastrzeżeń. Działa sprawnie i do tej pory nigdy mi się jeszcze nie zawiesiła. 
 
Warto również zwrócić uwagę na nowoczesny wygląd urządzenia. Mi super skomponowało się w mieszkaniu obok telewizora. Wygląda całkiem poprawnie i nie rzuca się w oczy.
 
Na koniec napiszę natomiast o wydajności tego urządzenia. Warto pamiętać, że oczyszcza przeznaczony jest raczej do małych powierzchni. Jeśli mamy kilka pomieszczeń to polecam jednak kupić kilka urządzeń. Coś w stylu jeden oczyszczacz do sypialni, a jeden do pokoju dziennego. Jeśli powierzchnia mieszkania jest po prostu duża, albo nie ma naturalnego ruchu powietrza to może się okazać, że w jednym pomieszczeniu powietrze jest oczyszczone, a w drugim niekoniecznie.
 
Polecam zwrócić także uwagę na cenę. Za paręset złotych otrzymujemy fajne urządzenie, które starcza na małe mieszkanie. W tej cenie na prawdę nie ma niczego lepszego. Nawet wydatek na dwa urządzenia nie brzmi wcale tak strasznie.