Jak pozbyć się zapachu papierosów z mebli?

Wszystkie pytaniaJak pozbyć się zapachu papierosów z mebli?
Jacek Personel zapytał 1 rok temu

Czy taki zapach jest trudny do wyeliminowania? Jak się do tego zabrać stosując jakieś neutralne, domowe sposoby?

2 odpowiedzi
Novak odpowiedział 1 rok temu

Generalnie mam wrażenie, że zapach papierosów jest jednym z najtrudniejszych zapachów do usunięcia. Można jednak powalczyć przed ostateczną decyzją o wyrzuceniu mebli.
 
Co więc można zrobić?
 
Po pierwsze proponuję pozostawienie mebli w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Jeśli jest taka możliwość to otwieramy okna najszerzej jak się da. Idealna sytuacja to oczywiście przeciąg w pomieszczeniu. Można też posiłkować się wentylatorem. 
 
Na początek proponuję przetarcie mebli wilgotną ścierką, aby zebrać z nich powierzchowne zabrudzenia. Oczywiście warto sprawdzić zalecenia producenta czym można takie meble myć. Może są możliwe jakieś delikatne środki chemiczne, wtedy sytuacja może być o wiele prostsza. 
 
W niektórych poradnikach w internecie można spotkać informację o użyciu octu. Nie wiem czy to dobry pomysł, bo jakby nie patrzeć jest to kwas, który może po prostu zniszczyć drewno lub drewnopodobny materiał. Jeśli ktoś jest jednak super zdesperowany to można spróbować od wewnętrznej strony mebli albo z tyłu, gdzie nie będzie widać. Niemniej ryzyko mebli zawsze w takim wypadku istnieje.
 
Bardzo podobnym sposobem do octu może okazać się użycie sody oczyszczonej, która słynie z pochłaniania zapachów. Soda ma jednak bardzo podobno ryzyko jak wcześniejszy sposób. Warto więc spróbować od wewnętrznej strony. 
 
Najbardziej chyba delikatny sposób to użycie po prostu kawy. Najlepiej zakupić najtańszą kawę, otworzyć ją i zostawić w środku mebli. Kawa to świetny pochłaniacz, który dodatkowo daje świetny i świeży zapach. 
 
 

Stefan odpowiedział 1 rok temu

Jeśli masz meble tapicerowane to polecam od razu zamówić pranie. Rozwiązanie jest niedrogie, a bardzo skuteczne. Większym problemem natomiast na pewno są meble drewniane, które nie były lakierowane albo meble z materiałów typu płyty osb itd. Wtedy mamy trudny temat.